Zegar biznesu

Odliczamy czas do otwarcia pierwszego e-biznesu

Jaki cel ma przeprowadzeni odprawy celnej na granicy państwa?

Jaki cel ma przeprowadzeni odprawy celnej na granicy państwa? Wbrew wielu pozorom, wiele osób wciąż tak naprawdę nie wie, dlaczego na granicy przed wyjazdem za granicę przeprowadza się odprawę celną. Nie ma w tym nic dziwnego, nie każdy musi się znać na wszystkim. Dlatego też postanowiliśmy wspólnie z wami przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, czym tak naprawdę jest odprawa celna, oraz dlaczego się ją przeprowadza.

Dlaczego przeprowadza się odprawę celną przed przekroczeniem granicy Państwa?

doradztwo logistycznePodstawową kwestią, dla której przeprowadza się odprawę celną, jest przeprowadzenie kontroli czy dane towary są:

  • legalnego pochodzenia, a nie na przykład z przemytu, czy też z tak zwanej szarej strefy,
  • czy towary, które będą eksportowane, lub importowane mają odpowiednią dokumentację podatkową,

Jest to ważne z powodu co najmniej kilku powodów. Po pierwsze trzeba powiedzieć wprost, unikanie opodatkowania jest tak naprawdę okradaniem Państwa, a więc tak naprawdę nas wszystkich, po drugie przedmioty pochodzące z nielegalnego źródła bardzo często wspierają działania różnego rodzaju zorganizowanych grup przestępczych. Dlatego też wiele firm samodzielnie, woli samemu zgłosić się do oclenia, gdyż w ten sposób może przedstawić potencjalnym klientom lub kontrahentom, że są rzetelną firmą, która działa zgodnie z przepisami prawa. Najlepiej skorzystać z zewnętrznej firmy która wykona to za nas, profesjonalna odprawa celna sprawi że problem zniknie bez naszej ingerencji. Pamiętajmy przy tym, że kary nakładane przez urząd celny potrafią być bardzo dotkliwe, a w skrajnych przypadkach może on złożyć zawiadomienie do odpowiednich organów ścigania.

Share: Facebook Twitter Linkedin