Zegar biznesu

Odliczamy czas do otwarcia pierwszego e-biznesu

Laminator

Laminator to urządzenie biurowe, które umożliwia ochronę ważnych dokumentów przed czynnikami zewnętrznymi poprzez proces laminacji, czyli nałożenie warstwy specjalnej folii. Zalaminować można zarówno format standardowej kartki papieru, jak i ten nieco większy – na rynku dostępny jest laminator A3, jak i laminarka A4. Zaawansowane urządzenia są w stanie powlec folią nawet przedmioty wykonane z plastiku. 

Laminator – sposób działania

Laminowanie może odbywać się zarówno na zimno – dzięki klejowi aktywowanemu metodą dociskową, a także na ciepło – za pomocą rozgrzanego wałka podgrzewającego zawarty w folii klej, który pod wpływem temperatury przywiera do danej powierzchni. Ta metoda sprawdzi się jednakże tylko do nadruków wykonanych przy użyciu termicznie trwałych farb. Większość urządzeń do laminowania wyposażona jest w grzałki, dzięki którym dostosować można odpowiednią temperaturę w zależności od rodzaju dokumentu. Przy wyborze laminatora warto zwrócić szczególną uwagę na jego wydajność.

Rodzaje laminatorów

W zależności od potrzeb, do laminacji może posłużyć nam:

  • laminator stały –  zapewnia możliwość wykonania laminacji zarówno metodą na ciepło, jak i na zimno
  • laminator płynny – używany jest do pokrywania zabezpieczającą folią materiałów o dużej powierzchni, takich jak plandeki czy banery

Wyróżniamy także:

  • laminatory ręczne – wymagają one większego nakładu pracy ze strony człowieka
  • laminatory automatyczne – z kolei w tym przypadku niemalże wszystkie zadania wykonywane są przez maszynę

Share: Facebook Twitter Linkedin